Teknolojinin hızla ivme kazandığı ve her geçen gün hayatın her noktasında kendini hissettirdiği günümüz dünyasında güvenlik gibi önemli bir alanın teknoloji desteği olmadan sağlanması düşünülemez hale gelmiştir. Her geçen gün ortaya çıkan sayısız güvenlik ihlali ve zafiyetine karşı çözüm üretilmesi noktasında çalışmalarımız sonucunda,   Sekizdesekiz Anaokulu Eğitim Teknolojileri olarak güvenliği bir adım daha öteye taşıyacak bir ürün geliştirdik.

k1


UMAYANA teknolojiyi güvenlikle buluşturan ve bunu bizim için en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı korumaya yönelik tasarlanmış bir üründür. Bilgisayar destekli bu ürün aslında günlük hayatta karşılaştığımız ancak kullanım yönü değiştirilmiş bir yapıdadır. Hepimiz bankalarda sıra almak için kiosk cihazlarını kullanmış, banka kartlarımız ya da kredi kartlarımız ile ismimizle sıra almışızdır. Bu üründe ise çocuk ve onu anaokulundan teslim alacak velisi için ( anne, baba, babaanne, dede ..) okul adıyla manyetik bir kart çıkartılıyor. Çocuğu teslim almaya ve ya okula teslim etmeye gelen veli kartını cihaza okuttuğunda ekranda çocuğun ve velinin fotoğrafı ve kimlik bilgileri görüntüleniyor. Velinin almaya geldiği çocuğun ismi sistem tarafından otomatik olarak anons ediliyor. Aynı zamanda bu bilgiler sınıf ve kiosk arasında internet bağlantısı sağlanmış ise çocuğun sınıf bilgisayarına da yansıtılıyor. Bu işlemle çocuğun okula girişi ve çıkış yaptığı tarih ve saat kayıt altına alınıyor.

k2

Bu kayıtlara herhangi bir sorun durumunda okuldan ulaşılması için iki tip inceleme alanı düşünülmüş durumda. İncelemeler bölümünde ‘’Çocuk Bazlı İncelemede’’ seçilen çocuğun hangi gün, hangi saatte okuldan ayrıldığı ve kim tarafından alındığı bilgisi listelenebiliyor. Bunun yanında “Okul Bazlı İncelemede” ise seçilen herhangi bir gün için, o gün okuldan ayrılan öğrencilerin tamamının ayrılış saatleri ve kim tarafından alındığı bilgisi listelenebiliyor. Kartı okutulmayan öğrenciler, okuldan ayrılmayanlar bölümünde listeleniyor ve listelerin tamamı yazıcı çıktısı olarak verilebiliyor. Bunun yanında, giriş ve çıkış sırasında istendiği takdirde veli cep telefonuna da anlık olarak mesaj ile çocuğun giriş ve çıkış yaptığı saat ve tarihe dair mesaj geliyor. Bu noktada servisle teslim edilen-alınan çocukları olanlar ya da çalıştığı için okula bir yakının bırakıp aldığı çocukları olanlar için cihaz tamamen anlık bilgi sağlayıcı hali alıyor. Servis ile evlerine giden çocuklar için ise yine servis şoförleri çocukların kartını okutarak çocukları alıp bırakacaktır. Aynı zamanda sınıf bilgisayarına yansıyan giriş çıkış ile de, sınıfta öğretmen hangi öğrencisinin geldiğini, kimin teslim ettiğini, hangi öğrencisinin çıkış yapması gerektiğini ve kimin teslim alacağını an ve an takip edebilme imkânına kavuşuyor.

18918_830753623640812_1714452156139934920_n


Ürünün faydalarına baktığımızda, temel olarak okul giriş çıkışlarında yaşanan yoğunluk nedeniyle ortaya çıkabilecek güvenlik zafiyetlerini ortadan kaldırmasının yanında, yaşanan yoğunluk ve fazladan emek ihtiyacını da en aza indirgiyor. Okullarda klasik yaklaşımla öğrenci giriş çıkışlarında öğretmen ve diğer görevli personel veli geldiğinde duyuru yapma, sınıfları gezme ya da telefon ile sınıfa bildirimde bulunma gibi prosedürler izlemekteydi. Bu durum, son ders saatinde ve ilk saatlerde okul içinde eğitim verimini düşüren, bu saatler de öğretmenin herhangi bir etkinlik yapmasına mani olan, personelin ise yapması gereken diğer işleri aksatan bir süreçti. UMAYANA ile görsel ve sesli anonssınıflara direk ulaşan bilgi okul içindeki bu aksaklıkları da tamamen ortadan kaldırabilir hale geldi.
Okuldaki öğrencilerin güvenliği ve okul yönetimin daha rahat çalışmasını sağlayan bu ürünümüz şimdi sizlere ulaşmayı bekliyor.